Tupozrakosť („Lenivé oko“) – Amblyopia

Čo je tupozrakosť?
Tupozrakosť vzniká v detstve, keď sa vyvíja zrak. Znamená to, že postihnuté oko je slabšie a nevidí tak dobre ako zdravé oko.
Príčiny vzniku:
- Najčastejšie - ďalekozrakosť
- Škúlenie
- Astigmatizmus, rozdiel v dioptriách medzi očami, vrodený sivý zákal a iné
Ak oko ostane tupozraké, nielenže nevidí dobre, ale takýto stav často zhoršuje aj spoluprácu oboch očí, následkom čoho je utlmený vývin priestorového videnia (jednoduchý príklad je, že dieťa alebo dospelý napr. cez špeciálne okuliare nedokáže pozerať film v 3D kine).
Príznaky:
- Často chýbajú príznaky – dieťatko nemusí signalizovať problém, kedže jedno oko vidí dobre
- Škúlenie
Prevencia tupozrakosti:
Ak sa v kritickom období, najlepšie v 2. – 5. roku, nezachytí dioptrická chyba, môže sa stať, že sa neskôr už nebude dať zrak napraviť a dieťa ostane po celý život tupozraké. Malé dieťa väčšinou nevie posúdiť svoj zrak a kedže jedno oko vidí dobre, javí sa rodičom, že nemá problémy so zrakom. Preto sa takéto ochorenie ľahko prehliadne a ak sa príde k oftalmológovi po 5. – 6. roku života, môže byť na liečbu tupozrakosti neskoro.
Možnosti liečby:
Základom liečby je odstránenie príčiny, ktorá tupozrakosť spôsobila:
- Nosenie okuliarov na korekciu dioptrickej chyby
- Oklúzia – zakrývanie zdravého oka, aby sa stimulovalo postihnuté oko
- Špeciálne cvičenia – pleoptická liečba (stimulácia oka pomocu hier, prístrojov)
- Operácia (napr. vrodená chyba)
Čo je oklúzor?
Oklúzor sa používa na prekrytie oka. Môže sa lepiť na okolie oka ako náplasť alebo sa môže navliecť na rám okuliarov – látkový oklúzor.
Ako vybrať detské okuliare?
Výberu detských okuliarov treba venovať pozornosť. Najdôležitejšie je, aby dieťatku dobre sedeli na tvári a nepadali, lebo ich nebude chcieť nosiť. Deti majú plochší koreň nosa, preto musia dobre sedieť na nose a taktiež sa ušami. Deťom sa odporúčajú viac plastové okuliarové šošovky ako sklenené.